Doç. Dr. Altuğ ÇetinkayaMENÜRandevuRANDEVUSİZDEN GELENLER

Göz Sulanması Tedavisi

Göz Sulanması Tedavisi

Göz Sulanması Tedavisi Ankara

Göz sulanmasının nedenleri çok çeşitlidir ve göz sulanması tedavisi altta yatan sebebe göre yapılır. Öncelikle göz yüzeyinde sulanmaya neden olabilecek sebepler detaylı göz muayenesi ile incelenir. Mikroskop altında olası bir yabancı cisim, infeksiyon durumu, gözün saydam tabakasının hastalıkları, kurugöz durumu, kapak iç yüzeyindeki problemler, allerjik bulgular, kapak kenarındaki bezlerin durumu, kirpik diplerinin hastalıkları araştırılırdıktan sonra yine mikroskopla üst ve alt kapakların iç kısmındaki gözyaşı kanalının giriş kısmı incelenir. Kapak gevşekliği testleri ve damla testleriyle ileri araştırmalar yapılması önemlidir.

Gözyaşı kanalının en iyi değerlendirilme yöntemi, uzman bir oküloplastik cerrah tarafından gözyaşı kanalına yerleştirilen bir kanül vasıtasıyla yapılan lavaj işlemidir. Bu işlemde kapak iç köşesinden başlayan gözyaşı boşaltım sistemine su verilerek kanalın sonlandığı burun içerisine suyun rahat geçip geçmediği incelenir. Herhangi bir aşamadaki tıkanıklığın yeri ve miktarının bu işlemle anlaşılması tedavi planlaması açısından çok önemlidir. Hafif tıkanıklıklıkların ya da kese içerisinden küçük birikintilerin olduğu durumlarda, bu işlem tedavi edici dahi olabilmektedir.

Göz sulanması eğer kanal tıkanıklığından kaynaklanıyorsa, tedavi cerrahidir. Yeni bir kanal sisteminin açılması için günümüzde 3 yöntem mevcuttur. Halk arasında ismi nedeniyle hoşa giden lazer yöntemi maalesef günümüzdeki en gelişmemiş ve başarı şansı en düşük olan yöntemdir. Körlemesine yapılan bu işlemde yumuşak doku aşırı ısıtılarak yandığı için tekrar kapanma olasılığı çok yüksektir ve gelişmiş ülkelerde asla kullanılmaz. Bunu haricinde endoskopik olarak burun içerisinden yaptığımız yöntem ve dışarıdan yaptığımız yöntemler başarı oranları yüksek yöntemlerdir. Anatomik yapının tümüne hakim olma açısından başarı oranı daha yüksek olduğu için dışarıdan kesi ile yapılan yöntem tercih edilmektedir. Geliştirilmiş kozmetik kesiler sayesinde bu yöntemde iz kalma ihtimali yoktur ve sistemin girişinde olan problemlere başarılı müdahale şansı olan tek yöntemdir.

Bebeklerde tıkanıklık tedavisinde ise sondalama, balon uygulaması, tüp takma gibi alternatif yöntemler mevcuttur. Bu tedaviler hastanın yaşına, anatomik yapısına ve infeksiyonun şiddetine göre değerlendirilirler.

Kanal sisteminin giriş kısmının travma, nebde dokusu bırakıcı hastalıklar, şiddetli infeksiyonlar ve lazer cerrahisi nedeniyle tahrip edilmiş olduğu nadir durumlarda tecrübeli cerrahların yapabileceği cam tüp ameliyatı gündeme gelmektedir. Yine bu tip durumlarda alternatif olarak ya da aşırı sulanmanın gözyaşı üretimi fazlasından kaynaklandığı nadir durumlarda, gözyaşı üretimi yapan kesenin içerisine uygulanan botoks tedavisi ile de yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Aşırı göz sulanması sürekli mendille silme ihtiyacı doğuran ve sosyal açıdan çok rahatsız edici bir durum olmasının yanı sıra hastanın görme işlevini de bozan ciddi bir problemdir. Hem tanı, hem tedavi için bu konuda özel eğitim almış olan bir oküloplastik cerraha görünmek gereklidir; uzman ellerde bu durumun tıbbi veya cerrahi tedavilerle giderilebilmesi mümkündür.

Sizden Gelenler

  • İyi ki tanımışım iyi ki ameliyat olmuşum.

    Altuğ hocam ile Maidan iş merkezinde aynı katta çalışmaktayız... Uzun zamandır göz yaşı kanal tıkanıklığı sorunu yaşıyordum asistanı latife hanım ile konuştuktan sonra Altuğ hocadan randevu alıp muayene oldum göz yaşı kanal tık

    01.01.2021Devamını Oku
Tüm Yorumlar
Doç. Dr. Altuğ ÇetinkayaDoç. Dr. Altuğ ÇetinkayaOküloplastik, Orbital, Rekonstrüktif Cerrahi
0530 279 03150530 279 0315