Doç. Dr. Altuğ ÇetinkayaMENÜRandevuRANDEVUSİZDEN GELENLER

Çocuklarda Göz Kapağı

Çocuklarda Göz Kapağı

Çocuklarda Göz Kapağı Problemleri Nedir?

Çocuklarda Göz Kapağı Problemleri doğuştan oluşur. Kapak düşüklüğü göz kapağımızı kaldıran kasın (levator) ana rahmindeyken tam gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Genellikle tek taraflı olan bu durumda levator kastaki bozuklukla orantılı miktarda kapak düşüklüğü izlenmektedir.

Göz kapağın gözbebeğini tamamen örttüğü durumda görme tam gelişemeyeceği için erken cerrahi müdahale gerekli olmaktadır. Üstelik pek çok bebekte asimetrik yüksek astigmat da bu duruma eşlik etmekte ve kapağın yeterince düşük olmadığı durumlarda dahi göz tembelliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle kapak düşüklüğü aile tarafından fark edildiği anda göz muayenesi şarttır.

Bebeğiniz sürekli boynunu geriye atarak ve kaşlarını kaldırarak görmeye çalışıyorsa, bu durum görme aksını açma çabasını göstermekte ve göz tembelliği riskinin yüksek olduğu ipucunu vermektedir.

Sizden Gelenler

  • Altuğ hocam ile güvenli ellerdesiniz.

    Şu an 2,5 yaşında olan kızımın sol gözünde doğuştan kanal tınaklığı vardı. Doğduğundan itibaren pek çok yöntem denememize rağmen bir sonuç alamamıştık. Kızım 16 aylık olduğunda artık gözü kötü şekilde enfekte idi ve kullandığım

    24.05.2021Devamını Oku
  • Şu an oğlum çok daha güzel bakıyor.

    Oğlum Atlas Taylan’ın tek gözünde doğuştan göz kapaklığı düşüklüğü (Pitoz) vardı. Her ne kadar daha kötü durumlar olmadığı için şükretsekte anne/baba olarak bu duruma üzülüyor; nasıl çözülür, iyileşir mi diye düşünüyorduk. Daha

    14.07.2019Devamını Oku
Tüm Yorumlar
Doç. Dr. Altuğ ÇetinkayaDoç. Dr. Altuğ ÇetinkayaOküloplastik, Orbital, Rekonstrüktif Cerrahi
0530 279 03150530 279 0315