Kapak Düşüklüğü – Ptozis

Göz Kapağının üstünün normalden daha düşük olmasına Kapak Düşüklüğü – Ptozis denir. Doğuştan göz kapağını yukarıda tutan kas yeterince gelişmediğinden kaynaklanır. Yaşlılarda ise bu durum tamamen kasların incelmesi ile oluşur.

 

Kapak Estetiği

Kapak Estetiği, gözlerdeki yapısal değişmeler üst ve alt göz kapaklarında bollaşma, torbalanma, sarkma, kırışıklık, çizgilenme, alt kapaklarda şişlik (fıtıklaşma), kırışıklıklarda artış, renk değişiklikleri, göz kenarlarının aşağı doğru sarkması, mor halkalar gibi sebeplerden dolayı tercih edilir. Kapak Estetiğinde iyileşme süreci kısadır.

 

Kaş Ameliyatı

Kaşlar yüze anlam katan yapılardır. Kaşlarımızın yapısı zamanla değişebilir. Bu genetik de olabilir. Kaşlarda yer çekimi, yaşlanma, kilo alıp verme, dokularda oluşan gevşeme bollaşma ile birlikte normal pozisyonu olan dik durumlarından daha aşağı doğru sarkabilir.

 

Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği

Ameliyatsız göz Çevresi Estetiği uygulaması öncesi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Direk randevunuza gelebilirsiniz. İlk olarak uyuşturucu krem uygulanır ve 30 – 45 dakika sonra ise işlem yapılır.

Göz Sulanması

Göz sulanması gündelik yaşamı çok zorlaştırır. Sürekli elde mendil gezmekten öte, sulanan gözlerle iyi bir görme sağlamak mümkün değildir. Nasıl ki suyun altında gözlerimizi açtığımızda bulanık görüyorsak, göz sulanması nedeniyle gözümüzün önünde sürekli su biriktiğinde de etrafı net göremeyiz.

 

Tiroide Bağlı Şekil Bozukluğu

Bazı hastalarıda tiroid bezi fazla çalışmaktadır.  Tiroid bezi hastalığı sırasında kan dolaşımına katılan bazı antikorlar gözün arkasında bulunan ve göz küresinin içinde bulunduğu yağ ve bağ dokusu ile gözümüzü hareket ettiren kaslar içerisinde reaksiyonlara neden olurlar. Bunun sonucunda kaslarda şişme, yağ ve bağ dokusunda büyüme ve ödem olur. Tiroide Bağlı Şekil Bozukluğu oluşmaktadır.

Çocuklarda Göz Kapağı Problemleri

Çocuklarda Göz Kapağı Problemleri doğuştan oluşur. Kapak düşüklüğü göz kapağımızı kaldıran kasın (levator) ana rahmindeyken tam gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Genellikle tek taraflı olan bu durumda levator kastaki bozuklukla orantılı miktarda kapak düşüklüğü izlenmektedir. Kapağın gözbebeğini tamamen örttüğü durumda görme tam gelişemeyeceği için erken cerrahi müdahale gerekli olmaktadır. Üstelik pek çok bebekte asimetrik yüksek astigmat da bu duruma eşlik etmekte ve kapağın yeterince düşük olmadığı durumlarda dahi göz tembelliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle kapak düşüklüğü aile tarafından fark edildiği anda göz muayenesi şarttır. Bebeğiniz sürekli boynunu geriye atarak ve kaşlarını kaldırarak görmeye çalışıyorsa, bu durum görme aksını açma çabasını göstermekte ve göz tembelliği riskinin yüksek olduğu ipucunu vermektedir.

Çocuklarda göz sulanması

Çocuklarda göz sulanması pek çok nedenle olabilir. Aniden başlayan ve tek gözde olan sulanmalarda hemen yabancı cisim olasılığı akla gelmeli ve göz detaylıca incelenmelidir. Her iki gözde kaşıntı, kızarıklık, çok ovuşturma ile seyreden durumlarda allerji araştırılmalıdır. Detaylı bir mikroskopik göz muayenesi bu konuda yol göstericidir. Bebeklerde doğuştan itibaren olan sulanma ve çapaklanma durumlarında ise kapaklarda içe dönme, kirpik batması ekarte edildiğinde altta yatan en sık neden kanal tıkanıklığı olmaktadır ve her 2 durumda da oküloplastik cerrahi eğitimi almış bir göz doktorunun muayenesi gereklidir.